Або про те, який новий тип мультимедіа нас чекає в майбутньому.

Нещодавно я мав нагоду відвідати творчий виступ Власти Власенко та Руслана Трача. Детальніше тут або тут або тут. Та загалом, це була презентація поетичних надбань Власти з вдало скомбінованими фотороботами Руслана, а також з роботою ряду інших людей в сфері літератури, поезії, письменників та мистецтва загалом.

Ось фраза, як спричинила моє бажання написати більше:

“З поезії та фотографій виходить інше, нове мистецтво” (с) Власта Власенко

screen

Спочатку слід зазначити, що вище згаданий виступ проводився в бібліотеці, а специфікою було те, що творчість тандему  розвивалась в соціальних мережах, і з певним часом творчість пішла в народ, так би мовити, ближче до різного типу читачів. Бо комусь легше читати в інтернеті, а комусь з паперової книжки.

Поезія/Текст.

Ми знаємо поезію як гілку мистецтва, прояв творчості. Люди знають багато віршів, які писали Шевченко, Симоненко, Стус та багато інших. Я звичайно не літературний критик, але як людина технічна, прагматична скажу як бачу – стара поезія мала свою нішу, старі підходи були актуальні колись. Але тепер, все змінюється, і ми щодня бачимо зміни в житті людей. І не виключенням є сфера творчих надбань людства. Унікальність поезії в тому, що автор несе свій прихований зміст. І наскільки якісно вдається завуалювати за простими словами, настільки якісним стає та росте той автор.

“Творчість потрібна тим людям, хто її пише” (с)

Руслан Трач про творчість загалом, на виступі разом з Власта Власенко

Фото/Статика

Винахід фотографії дає можливість магічно інтерпретувати моменти з життя людей в статичне зображення. З часом все змінилось, люди побачили колір, люди побачили інтерактивні “гіфки” (файли з розширенням *.gif), люди побачили фото-ілюзії та фото колажі. Світ фото невичерпний ідей та можливостей, він як завжди несе красу та підтекст, чи так званий прихований зміст фотографії, який побачив тільки автор. За унікальність автора, фотографія і вважається якісною та красивою.

Музика/Аудіо/Звук

Меломани не дадуть мені збрехати, але музика таки дійсно має потужний вплив на людське сприйняття світу. Сьогодні ви під музику пробуджуєтесь і біля вас поряд людина, яка вам подобається, а з роками час проходить і та сама музика нагадає вам про ту саму людину, але людина вже може і не бути поряд. Під звуки пісень люди закохуються, живуть і сприймають цей світ хоча б на трошки але в позитивнішому напрямі. Музика вміє вдало поєднати багато непоєднуваних речей. І саме головне для мене – музика є елементом пам’яті. Унікальність та правильність підібраних звукових коливань дає успіх автору.

Відео/Анімація

Отож ми побачили текст, ми побачили фото, ми навіть почули звук, а що далі? А далі починається магія відео – мультимедіа, який все поєднує в собі. Та сама магія, яка спричиняла бурю емоцій в творців передачі тих же статичних зображень але в часі і просторі. Ми вже не перший рік є свідками, як телебачення та кінематограф дивують нас та впливають на наш світогляд. Як би ми не тікали від сучасної критики відео-медіа-ресурсу, він таки дійсно є найпотужнішим. Унікальне відео-аранжування дає автору той же самий успіх.

Отож, що це?

Ніби нічого, просто різні ресурси, так чи інакше несуть свою нішу та взаємопов’язані. Але є тут надзвичайно цікава думка, яку я почув на тому ж виступі (не цитата, просто пишу по пам’яті про суть):

“Читаючи вірш, находять думки про ідеї щодо фотографії; переглядаючи фотографію приходить натхнення щоб написати вірш; слухаючи музику, автоматично пишуться рядки і фотографуються кадри; переглядаючи відео розумієш що світ прекрасний в своїй різнобічності”.

А це говорить про те, що чим більше ресурсів задіяно в творчості, тим більше граней творчого продукту можна показати. Хтось прочитав тільки текст та не почув музику, і вже сприйняття тільки на рівні очей і голови. Хтось почув музику та не побачив текст. А хтось побачив відео та не насолодився текстом. І так далі.

Згідно інформації про типи мультимедіа:

Нелінійний спосіб подання інформації дозволяє людині брати участь у поданні інформації, взаємодіючи якимось чином зі засобом відображення мультимедійних даних. Участь людини в даному процесі також називається «інтерактивністю».

Отож поетичні рядки нелінійно поєднані з фото, аудіо та відео ресурсами дають явно новий тип мультимедійного ресурсу. Людина інтерактивно взаємодіє з цим, і відбуваються двосторонні відносини – хтось черпає натхнення для фото, а хтось для тексту, хтось для звуку а хтось для відео.

Попередній Висновок: На теренах Івано-Франківської області народжується новий вид мультимедійного ресурсу, і краще вам слідкувати за подіями, бо це має бути “бомба”.

Техніка Ресурсу

Будучи людиною технічною, та вже давно інтернет-соціально-мережево орієнтованою, дозволю собі деякі технічні нюанси.

Згідно інформації з вікі про мультимедіа:

Мультимедіа – комбінування різних форм представлення інформації на одному носієві, наприклад текстової, звукової і графічної, або, останнім часом все частіше — анімації і відео.

А що зробили Власта та Руслан? Так, вірно, скомбінували поезію (текстова інформація) та фото (графічна інформація). Отже вони створили новий тип мультимедіа.

Тут на допомогу приходить такий феномен, як Соціальна мережа, або ще іншими, більш глобальними термінами – “Соціальні медіа“. Їх є певний список (twitter, facebook, vkontakte, youtube, instagram, pinterest, wordpress і ще парочку є інших). Соціальні медіа базуються на мультимедіа (мультимедійному ресурсі): наприклад на інстаграмі та пінтересті тільки фото+текст; в твітері обмежений текст  чи фото чи аудіо чи відео; в ютюбі закидають люди тільки відео; у фейсбуці, вконтакте та вордпресі можна все 🙂
Але жодна з цих соціальних мереж не акцентує увагу на суті інформації, на її специфіці. Я веду до того, що комбінація мультимедійних ресурсів дасть своєрідний новий ресурс (до речі так було з появою відео та анімації), а це в свою чергу дасть поштовх до створення нової соціальної мережі. Можливо щось подібне є, але мені цікава ця думка, я сів і описав, і все тут :). Критика і поради звичайно приймаються.

Новий мультимедійний ресурс є універсальним, бо розрахований на різні види сприйняття. Дозволю собі описати найкоротший план нового соціального мультимедіа:

  1. Пишеться текст вірша (чи прози) в блозі (де нема обмежень на текст) чи соц. мережах типу фейсбук, вконтакте.
  2. Формується звукове супроводження (до чи після вірша, це вже по ситуації). Додається в текст блог-допису.
  3. Формується відео, яке покаже ще більше граней творчого продукту. Знову ж таки, додається до блог-допису.
  4. Формується коротке посилання на творчий продукт.
  5. В твітері кидаються 2 перші рядки вірша, і посилання на допис в блозі чи мережі.

Всім блогерам ці кроки відомі, вони роблять це щоденно. Але вони роблять це більше як журналісти, люди спостерігачі, аналітики. Друге діло, коли це пише сам автор чи група авторів, і вкладають в це душу з точки зору творчості (поезія, проза, фото, музика та інше). Звичайно такі кроки в деякій мірі заскладні та задовгі для не-блогерів. То ж як я вище писав, новий медіаресурс має наштовхнути на створення нової соціальної мережі, яка б успішно і легко поєднувала всі вище згадані ресурси, а саме головне – змогла передавати глибинну суть творчого продукту.

І тепер, згадуючи слова Євгена Барана на тому ж виступі:

“Що робити суспільству коли не буде поетів?”

я не сумніваюсь – поезія як мінімум потрібна блогерам 🙂 Бо це новий медіа-ресурс. Він цікавий, новітній, універсальний і саме головне унікальний. А унікальність це перша і головна основа для SEO та SMM/SMO.

Висновки

Яка назва новому мультимедіа? Я не знаю, але пару варіантів є: “Інтерактивна поезія”, “Поетична фотографія”, “Музика поезії”, “Поетичне відео”, “Поетична анімація”. Думаю назву дасть суспільство згодом, а поки що ще один цікавий варіант від мене: “ПФА” (поезія-фото-аудіо), майже ПВА 🙂 як ви вже здогадуєтесь “я граюсь словами” 🙂 Але з другої сторони, а чим не клей? Таки дійсно – всі нам відомі інформаційні ресурси, настільки приклеїлись один до одного, що важко викинути одну складову, і далі жити. Таки точно – новому мультимедійному, інформаційному а саме головне творчому ресурсу бути !!!

 

PS. Даний текст не несе ніяких прав на унікальність, це прості думки простого програміста про не прості речі в житті 🙂

Advertisements