“Людська Натура”

Натура
Сукупність психічних особливостей, з яких складається особистість людини і які проявляються в її діях, поведінці; вдача, характер.

TL;DR

Давно задумав такий допис. Тема завжди відкрита, завжди з питаннями типу “ще без відповідей” або з безкінечним процесом питання-відповідь. Власне, про натуру людську, про те на що це може вплинути і як вирішувати проблеми в цьому руслі. Про сутність людини та її поведінки в деяких життєвих випадках. Про людський неоднозначний характер. Ба навіть більше – вплив ДНК на соціальну поведінку людей.

00612382

Я вже частково це питання зачіпав в публікації про менталітет. В цій же публікації – пару кусочків з життя.

Погода

 • То тепла погода їм не добре бо жарить, бо парить, бо купа пилу.
  То холодна не добре, бо мерзнуть вікна в машинах і рідина в радіаторах, бо дуже льоду багато на дорозі.
 • Як випав дощ, вже їм теж не добре, бо мокро, бо болото, і вже не пройти в блискучих туфлях в білому.
 • Пригріло сонце, вже його звинувачують в надмірному ультрафіолеті.
 • Як нема снігу, всі випрошують його, бо вже не терпиться їм після болота того та мікробів і простуд побачити і відчути мороз.
  А вдарить сніг з морозом, що вдихаєш вже аж його, то теж не раді, бо кажуть що дуже холодно.
 • Як випав сніг, то всі скаржаться на прибиральників доріг, чому не прибирають. І вже готові звинувачувати і в суд подавати і з роботи звільняти. І навіть на момент не подумають про тих старших людей, і тут стару техніку як ледь дихає. Та навіть просто подумати. І врешті-решт за певний час все таки прибирають.

Але де там, поки щось сказати, аби подумати перед тим – це нереально для людини. Людина викидає купа енергетики в простір, а потім дивується що ж нею та її оточенням стається.

Звук

 • Йде відео-трансляція, відео-потоки падають, не витримують навантаження а вони кажуть “Де звук пропав? Дайте звук, що за апаратуру ви маєте?!”
 • Появився звук але за голосно, кажуть – “Чого влупили звук так голосно. Ви що глухі всі там?!”

Люди і Політика

 • Всі готові засудити політика, який їм не підійшов в момент часу. Всі готові його “розіпнути” в цей же момент як Ісуса. Всі готові його засвистати тут же, якщо він не так щось сказав чи зробив. Всі готові попліткувати про те чого достеменно не знають, а тільки чули перекази від інших джерел.

Я до того веду, що в людської натури нема терпіння до точної інформації. Я ось спитав (2014 рік):

Чи хтось має статистику справ попередніх президентів України? Я просто не хочу бути багатослівним, і хочу побачити і добре і погане що вони зробили. Мені потрібні дані.

І “нуль” відповіді. Звичайно, може не побачили. Але я більш ніж впевнений, люди якщо до деталей доходить, мало що знають. Та проте попліткувати, та сказати гострі “голосні фрази” про президентів вони вже готові зразу.

 • Нині вони розпинають політика, а завтра вони будуть йому молитись і просити прощення. Як же це ницо, як же це безглуздо.
 • Нині вони вигукують “Слава Україні” з політиками поруч, потім викрикують націоналістичні гасла “Смерть Ворогам”, а завтра дивуються як ті емоційні політики “наїжджають” на інших “інакодумців”. Я не проти українства та націоналізму, але “я за те щоб завжди трошки недовіряти”, навіть тим людям, яким здається можна довіряти. І саме головне не треба бути такими простими – нині одне, а завтра вже інше. Тримайте думку при собі, не зраджуйте собі. Але маніпулювати нею не варто. Ось стаття, яка привела мене до таких думок.

Ось на мій погляд фраза Ігоря Луценко саме влучно підкреслює те що я кажу:
u167kOHYXR4Така дивна натура людська, завжди використовувати ситуації під свої потреби – змінювати факти так, щоб тільки в своє повірили.

Сама Політика, Влада, Імперіалізм, Перегони

Мав можливість прослухати TED talk від William Ury. Він там каже, що будь які сутички можна вирішити поговоривши (як в Південній Африці – вони там не виходять з режиму переговорів поки не вирішаться справи), або походивши шляхом Авраама. Тобто якщо є якась проблема, краще пройтись, розвіятись, подумати про вічне, про глобальне. Авраам це прообраз туриста, який завжди надіється на гостинність людей, які йому трапляються. І власне це ключове в поясненні в чому різниця між тероризмом і туризмом (з метою вирішення проблеми на близькому Сході):

What is terrorism? Taking an innocent stranger who you treat as an enemy who you kill in order to create fear.
What is the opposite? Taking an innocent stranger who you treat as a friend in order to show or create understanding, respect, and love.

Це я до того, що політика і влада людей в державах, це щось на подобі наркотику. Поки ти серйозно не задумаєшся над цінністю життя, доти ти готовий іти по трупах людей, щоб досягнути своєї мети. І це натура людська – сутність людського, в більшості випадків не свідомо контрольованого буття.

Тут доречно буде вказати таку фразу:

We deplete nature’s natural resources by using or even abusing them up to their limits. This reality must constantly remind us that there is a place for man somewhere between these extreme views.

Люди і Відносини

 • Чоловік кричить на жінку за якісь там дрібниці, або навпаки. Жінка верещить, бо чоловік не виніс сміття, або замало приніс грошей додому, або не так глянув на неї. А могли б щось інше робити замість в той момент. Бо коли дійсно все ніби добре, то здається рай на Землі. Які ж лицемірні люди бувають.

Люди і Релігія

 • Люди моляться в церкві, а вийшовши з неї йдуть в пив-бар і там обговорюють чи звинувачують інших. Як така поведінка людей збігається з Християнськими вченнями? Може хоча б в чомусь будьте правильні, люди?! Релігія, для вас це ж святе, чи ні? Чи то тільки місце/засіб де ви для форми відбуваєте свою соціальну псевдо-роль?

Люди і Емоції

Ну чому так мало в людей терпіння? Чому люди такі “паршиві” по своїй натурі?
Чому люди не думають хоча б на крок в перед, спробувавши подумати – “А як іншим людям?”
Чому не віддають собі належне, що “нині одне, але завтра буде друге” …
Чому готові нині казати категорично одне, а завтра категорично інше?

Багато спостерігаю люди постійно ниють, і точно безпідставно, роблять якісь негативні речі в житті. В таких випадках, я завжди згадую цю відповідь про Добро і Зло, Позитивні і Негативні емоції.

If you send a lot of negative things into the field, then most likelly a lot of negative things they gonna happen to you.
–Nassim Haramein (детальне відео про думки цього науковця)

А потім я це трансформую в #ЄвроМайдан, і думаю собі:

Чомусь негативна ситуація до нас вернулась (прийшла)… Може тому що ми забагато негативу викидали досі?

Як тільки кожна людина почне мінятись в собі, всі ми як держава змінимось.

Людина та інші люди або людина і співчуття

Цей напрям думок в мене виник після теракту в Парижі (13-Лис-2015) – #ParisAttacks.
Коли я взнав про це з соц. мереж, звичайно згадався Близький Схід, підтримка Росії і ситуація в Україні. Але ж я мовчав собі. Розумію, що справа ця набагато глобальніша (див. деталі в кінці допису), і не мені судити чи припускати щось. Але ж ні – знайдуться люди, яким і ця трагедія вийде не на руку. Я вже мовчу про “ватніків” і про їхні коментарі в Інтернеті, але від офіційних українців я такої реакції не очікував. Факт такий, що людям завжди не вгодиш.

 • Поставиш прапор Лівану, будуть казати, “а чому прапор Франції не ставиш?”.
 • Вже кажуть “Чому прапор України не ставиш? “Чому не співчуваєш бійцям АТО, за Україною?
 • Поставиш прапор України, скажуть – “Що це ви прапорці виставляєте, диванні патріоти? Ви краще гроші нам закиньте на АТО”.
 • Кинеш гроші на АТО, скажуть – “Що це ви грошима розкидаєтесь? Думаєте патріотизм можна купити? Ви краще в АТО приїжджайте, беріть зброю в руки, якщо маєте руки.”
 • Приїдеш в АТО, почнуть казати – “Ви так не стріляйте, ви так стріляйте, ми краще знаємо, ми воювали, а ви що тоді робили?”

Останній пункт звичайно не мені судити, адже в АТО я не був. Але відчуваю, що є певна імовірність і такої поведінки людини.

Але загалом, події в Парижі та реакція суспільства – ще один доказ, що загалом більшість людства на Землі – є по натурі мерзенні істоти.

Підсумовуючи

“Розуміючи прості речі в деталях, можна побачити та зрозуміти більш глобальну картину”. Я вважаю, що така форма світогляду людей має бути завжди. Такий напрям мислення, дасть людям можливість бачити більше, чіткіше і якісніше. І тоді набагато об’єктивніше можна відчувати світ.

В 2015-му році, я проводжу генетичне дослідження, і вже попереднім висновком, можу сказати, що ДНК виражає не тільки колір волосся та шкіри а набагато більше речей, яких люди не бачать, або вважають за хвороби або взагалі не вірять. Варто прислухатись до своє будови тіла, до свого мікрокосмосу а вже потім “голосно кричати” про речі, які не підвладні людині.

Більше не маю думок в цьому напрямі, думаю що будуть згодом (відчуваю, що щось забув згадати). Але навіть цих мені достатньо, щоб базуючись на об’єктивних даних, вивести суб’єктивну думку про людей.

PS. Теоретичні основи

Мої спостереження і думки базувались звичайно на моєму розумінні речей в світі. Але щоб не виглядало, що я щось тут “напридумав” варто зазначити, ряд речей, які є певного роду доказами і перекликаються з тим, що вважаю за правду.

Отож, що каже Сковорода про натуру:

Skovoroda_natura

Пару цитат з іншого джерела:

“Видима натура називається твар, а невидима — Бог. Ця невидима натура, чи Бог, усю твар прозирає й утримує; скрізь завжди був, є і буде. Наприклад, тіло людське видно, але утримуючого його розуму не видно.”

“Ідея співіснування двох натур (двох природ) була висунута ще за часів античності, коли спочатку досократики (Геракліт, Парменід, Зенон), а потім Сократ і Платон звернули увагу на те, що сфера буття може бути розглянута у двох аспектах:
1) постійно змінне («Все тече, все змінюється») матеріальне, рухоме, чисельне буття, утворене з окремих частин, що існує у просторі і часі та відчуває на собі їх постійний вплив. Це буття людина сприймає відчуттями і будь-яка річ матеріального світу становить частину цього буття;
2) буття, яке людина мислить. На відміну від першого типу буття йому властиві всі протилежні ознаки: нерухомість, незмінність, нематеріальність, постійна самототожність, досконалість, простота (бути простим означає не мати частин). Унікальною властивістю світу, в якому живе людина, а також самої людини, є те, що як людині, так і світові, в якому вона існує, властиві два типи буття.”

А ось виписки з іншого джерела – “Leadership Decision Making :: Cognitive Decision Making”, які на мою думку яскраво виражають всю проблемність на Близькому Сході.

HUMANNATURA

The Pythagorean’ view of the world was to study the world as an external entity. This gave rise to the Western scientific and analytical tradition. However, the mysticism view of Eastern world, as expressed, e.g., by I Ching (i.e., Book of Changes), is based on the attitude that man is inseparable from the world.

We deplete nature’s natural resources by using or even abusing them up to their limits. This reality must constantly remind us that there is a place for man somewhere between these extreme views.

Оригінал вище вказаного тексту – книга “DECISION MAKING STYLE: Social and Creative Dimensions” be Dr Dev Verma.

Wiki:

Human nature refers to the distinguishing characteristics—including ways of thinking, feeling and acting—which humans tend to have naturally, independently of the influence of culture.

Генетичні дослідження стверджують, що людський код записаний в ДНК формі, володіє певним геном, який відповідає за співчуття.

The Compassion Gene: Why Some People Are Born To Stand Up For Others

“Research shows people who are more caring and trustworthy share a common gene variation that is linked to the receptor for oxytocin, often referred to as the “love hormone.” Oxytocin plays a vital role in the formulation of social bonds and relationships, impacting a person’s capacity for empathy.”

Thin-slicing study of the oxytocin receptor (OXTR) gene and the evaluation and expression of the prosocial disposition

Individuals who are homozygous for the G allele of the rs53576 SNP of the oxytocin receptor (OXTR) gene tend to be more prosocial than carriers of the A allele.

Мутація rs53576 в гені OXTR

“rs53576 is a silent G to A change in the oxytocin receptor (OXTR) gene. Studies have demonstrated that individuals with the G allele are more empathetic, feel less lonely, employ more sensitive parenting techniques, and have lower rates of autism”.

 • Якщо мутація в гені набула форми зв’язку A;A чи A;G це ознака, що людина має низько виражений рівень співчуття, і їй важко дається співпереживати іншим.
 • Якщо мутація типу G;G – такі люди оптимістичні, та з можливістю співчуття; такі люди добре переносять стреси; такі люди менше за все будуть шукати підтримки в когось; такі люди є більш чутливі у відносинах батьки-діти.

Про натуру від інших.

У Києві дратувало, що люди не притримують двері, особливо в метро. А часом іще й підштовхують їх уперед, щоб тобі більше врізало по зубах. У Лондоні дратує, що двері притримують скрізь, і треба посміхатися й дякувати.

А ще ось картинка – яскравий приклад всього вище мною написаного.

Criticism_Always

Advertisements

One thought on ““Людська Натура”

 1. “Вже кажуть “Чому прапор України не ставиш? “Чому не співчуваєш бійцям АТО, за Україною? ”

  Коли були страшні події на майдані, вся Європа підтримувала Україну (Польща навіть освітлювала якусь будівлю кольорами українського прапора). А тут якщо прапор Франції постоїть – 2-3 дні дні то це бач не повага до України, егоїстично якось, все забули…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.