Чим здивував мене 2021 рік

Незважаючи на пандемію, я вважаю, що 2021 рік був цікавим. З будь-якої ситуації можна завжди винести не тільки негативні висновки, а й позитивні – щось що надихає і дає бажання жити далі. Одним із каталізаторів мого життя є цікава інформація – щось таке, що дивує мій мозок; що завжди заставляє мене думати, розвиватись і бути кращим.

Я в принципі не планував статтю, із циклу “підсумки_року”, але побачив пост на Фейсбуці від Наталі М. і “понєслась”…

 

 

 

Загальні здивування року

Або такі речі, які ще не отримали більшості в моїх “групах інтересів”.

 • Рік здивував, як і загалом століття, що війни і досі існують. Будучи пацифістом і космополітом мені не дуже то зрозуміло.
 • Змінив свою думку, щодо вакцин, адже коли роками існувала вакцина від грипу я якось насторожливо відмовлявся, адже не хочу зовнішніх хімічних сполук в організмі. Але пандемія показує, що ситуація вже не суб’єктивного рівня а планетарного. Вакцинований Пфайзером. Чекаю на бустерну дозу на початку наступного року.
 • Не те щоб здивований, але я тільки в 2021-му дізнався про суть кольорів чорного та червоного в різних політичних напрямах. І щоб не казали прихильники революцій, націоналізму, соціалізму, комунізму та інших правих та лівих течій, мої думки все більше складаються в певну систему. Мої думки на Фейсбуці.
 • Не знав і дуже здивований станом на 2021-ий рік, що в Саудівській Аравії атеїстів й досі карають смертю. Мої думки на Фейсбуці.
 • Після трилогії Матриці я не очікував 4 версії, а все таки появилась – Matrix 4 Resurrections. Інтерв’ю Keanu Reeves і Carrie-Anne Moss про участь в фільмі.
 • Я зараз на вирішальній стадії отримання оновленого документу перебування в Польщі (karta pobytu, BlueCard). І вже не сам процес мене здивував, але той факт, що я менше нервуюсь. Адже колись років 20 тому, в подібній ситуації, я б вже вибухав. В 2014-2015 протягом 6 місяців мені не створили BlueCard в Софії і то мене тоді то внервувало так що я повернувся до України. А тепер, в 2021-му році я в травні почав з екзамену польської мови, сертифікат здачі якого отримав аж в серпні, і вже будучи 2 місяці без дійсної картки побиту я подав документи на нову карту. І от аж в грудні отримав офіційне рішення (decyzja). Хоча пластика картки ще й досі не маю – очікую СМС. Якщо підсумувати, то процес триває від Червня 2021 і надіюсь закінчиться в Січні 2022. Деталі в моєму пості на Фейсбуці від Квітня.

 

Туристичні здивування року

 • Був дуже здивований, коли літом 2021 відбулись масштабні повені в Німеччині. По-перше, якраз тоді я планув поїхати в ті місця. Але крім пандемічних обмежень, я й сам щось не дуже був переконаний їхати. Але й зараз подібно. Тому хз – чи то був просто страх, чи лінь чи інстинкт самозбереження.
 • Був перший раз в Норвегії, і усвідомив багато подібностей між скандинавами інтровертами та мною самим інтровертом. Провів порівняльну характеристику між германськими, скандинавськими, слов’янськими народностями, і мої припущення все більше і більше сходяться. Деталі в статті на моєму блозі Подорожник.
 • Не знав, що в Ліхтенштейні, як в більшості Німеччини не дозволено Google Street View. Думки і скріншоти в мене на Фейсбуці.

 

Лінгвістичні дивування року

 • Фраза/Цитата року – “What doesn’t kill you, mutates and tries again” (c) Twitter. Більше цитат за рік в мене тут на блозі N! Думок.
 • Слово рокуегалітаризм. Лінгвістично протягом року я дізнався багато цікавих слів в різних мовах, і як наслідок я опублікував статтю Слова року [2021] на блозі PolyJazyk.

 

Здивування ІТ-шника

Ну тобто щось таке, що мені як програмісту, або дуже цікаво, або якось але пов’язано з комп’ютерами, Інтернетом, Інтернет сайтами, платформами, соц. мережами.

 • Не знав і був приємно здивований, що Google має окрему поведінку пошукової системи, якщо вписати ключові імена з серіалу Friends (Ross Geller, Monica Geller, Phoebe Buffay) і клікнути на іконки біля фотографії.
 • Не очікував ребрендінг/реорганізацію Фейсбука в Мету. Але з точки зору розвитку бізнесу розумію.
 • Новий рекорд Інтернет швидкості становить 319 терабіт на секунду (Тб/с). Це вдвічі перевищує попередній світовий рекорд найшвидшої швидкості Інтернету та приблизно в 7,6 мільйона разів швидше, ніж середня швидкість домашнього Інтернету в США (42 мегабіти на секунду). Джерело.
 • Здивували мене віртуальна картка і загалом Монобанк як платформа. Адже порівнюючи з дуже подібною мобільною програмкою для ПриватБанк-у, Монобанк “вирвався” дуже вперед. Детально описав відгук в мене на Фейсбуці.
 • GitHub CoPilot – помічник для програмістів в написанні коду, копілот для програмістів, механізм|інструмент розроблений GitHub-об разом з OpenAI (лабораторія досліджень штучного інтелекту, де Ілон Маск є інвестором) з використанням GPT-3 (авторегресійна модель мови, яка натренована на трильйонах слів з мережі Інтернет). Фактично, копілот використовує OpenAI Codex, модифіковану версію моделі GPT-3, яка в свою використовую фактичний комп’ютерний код. Копілот натренований на публічних репозиторіях GitHub будь-якої ліцензії. З однієї сторони це добре, бо програмування стане швидшим, але це й трохи нівелює фактор людини в програмуванні. Тому теоретично це може бути першим кроком до “вилучення” людини з систем програмування інших програмних продуктів. Але поки що все ще на дуже простому рівні. Як вивчу детальніше, опублікую статтю на своєму блозі Work’n’Me як я використовую копілота з VS Code-ом з своїми ГітХаб репозиторіями.
 • Придбав електронний фізичний ключ, убезпечив свої Інтернет ресурси, записав відео. І не тільки тому що я програміст, і не тільки тому що для цього все вже зроблено. А тому, що усвідомив, що навіть в найбільш безпечних системах можуть бути як і технічні помилки так і люди-придурки. Тому відносно Інтернет мереж, – “Береженого Андрія, Андрій береже”. В мене на YouTube каналі є окремий плейлист – Facebook #HowTo – про те як налаштовувати, як покращувати, як убезпечувати свій Фейсбук профіль. Але кожного разу дивуюсь, як людям по-дурному вдається втрачати доступ до своїх телефонів, що як наслідок призводить до втрати доступу до Фейсбука.

 

Наукові здивування року

Я не науковець, але напрями філософії, психології, астрофізики, фізики, та найближчого до мене – комп’ютерних наук та технологій мені завжди були цікаві.

 • Фотографії з Марсу в березні – це щось футуристичне, але водночас показує реалії сьогодення. І вже в грудні все більше інформації, що вода на Марсі знайдена. Людство вже на великий крок попереду до нових астрономічних наукових відкриттів.
 • Дізнався про Dunning-Kruger effect, а також усвідомив, що деякі люди, так само як я думають про розумові здібності інших людей.
 • Почув у відео про науково-хімічне пояснення “любові”, що алкоголь зменшує кількість триптофан-у на 25% (а ця амінокислота важлива для формування серотоніну), що в свою чергу пояснює, що вживання алкоголю у важких романтично-емоційних ситуаціях життя людей, не тільки їм не допомагає, а зашкоджує правильно боротись з проблемами в майбутньому. Деталі (мій пост в Фейсбуці).
 • Зрозумів, що технологія квантового комп’ютера все більше набирає обертів. Джерело 1Джерело 2. Джерело 3. Джерело 4.
 • Прочитав статті про підтвердження викривлення простору і часу як припускав Ейнштейн, і тепер подорожі в часі теоретично ближчі ніж думалось досі. Хоча ще багато експериментів буде зроблено, поки теорія стане практикою. Джерело – стаття 2018-го року.
 • Запуск телескопа Джеймса Вебба (дозволить здійснювати широкий спектр досліджень в астрономії і космології, спостерігати деякі найбільш віддалені об’єкти і події у Всесвіті, наприклад утворення перших галактик). Джерело 1. Джерело 2.

 

Здивування в сфері генеалогії/генетики

Генетика як розділ науки а генеалогія як розділ дослідження в напрямі краєзнавчому та історичному. Але для мене обидві сфери дуже переплетені і являються моїм хобі.

 • В сфері ДНК та генетичної генеалогії небагато нового – декілька нових та оновлених результатів. В лютому я опублікував статтю-підсумки 2014-2021 на своєму блозі LUND-IA-K. Здивовано для мене, я усвідомив, що текстовий варіант інформації не тільки вимучує людей, адже дуже важко читати подібну інформацію. І тому я почав записувати матеріали у формі відео. Поки що почав з легеньких генеалогічно-генетично орієнтованих тем. Плейлист Genetics в мене на YouTube-і.
 • В лютому я дав інтерв’ю на Ютуб каналі генеалога Сергій Фазульянов щодо генеалогічних та генетичних досліджень. Здивувався, що в принципі можу давати інтерв’ю. Не планував. Не очікував. Сталось майже стихійно.
 • Я долучився до викупу метричної книги для Кутів (збірка документів тепер в Івано-Франківському архіві). А здивований я був тим, що подібною волонтерською діяльність люди мало що цікавляться. Але це тільки доказує, що не всі люди мають відчуття цінності історичних документів. Позитивно був здивований, що архівна система України набирає позитивних обертів розвитку.
 • Хоча цікавинкою на початку було те, що в системі MyHeritage з’явився механізм на основі AI – Deep Nostalgia, який візуалізує фото в відео, тобто literary можна воскреснути своїх померлих родичів, і знову побачити їхню усмішку. Мені як програмісту то не було дуже дивно, але як досліднику генеалогії, історії це було мега натхненно. Посилання доступне публічно, але з певними обмеженнями.
 • Генетики все ближче і ближче до повного декодування геному людини. Останні новини липня 2021-го року, вказують на те, що виявлено понад 100 нових генів, які, ймовірно, функціональні, і багато нових варіантів, які можуть бути пов’язані з хворобами. Джерело.
 • В стандартній генетичній генеалогії беруться до уваги “стандартні набори хромосом”. А мене завжди цікавило – а як же виглядає генетика людей із змішаними хромосомами? І був здивований прочитати статтю про археологічні розкопки на території сучасної Фінляндії та генетичні дослідження доби вікінгів, де йдеться про жінку-вікінга воїна, ДНК якої була сильно пошкоджена, але аналіз показав, що у похованої особи була статево-хромосомна анеуплоїдія XXY, також відома як синдром Клайнфельтера. Це генетичний стан, при якому чоловік народжується з додатковою копією X хромосоми внаслідок деяких випадкових генетичних помилок. Відомо, що синдром Клайнфельтера призводить до жіночих характеристик, таких як зменшення м’язової маси або зростання грудей, а також може призвести до безпліддя. Джерело.
 • Приємно дивує, що все більше і більше з’являється більше статей про наукове підтвердження щодо подібності біологічних систем, ДНК, та технологічних систем, зокрема блокчейн. Все це мені підказує, що найближчі вже 5 років, нас багато ще чого здивує. Особисто я вже не здивуюсь, якщо ДНК людини буде використовуватись як flash-ка для даних. Джерело.
 • А ще, був здивований, що в серіалі FBI, показали теоретичний приклад механізму пошуку потенційних злочинців маючи ДНК аналіз, який базуючись на результатах генетичних тестів інших людей. Деталі в мене в пості на Фейсбуці. Як gossip мені відома ця справа і страх людей вже пару років, адже в подібних системах, є відповідні пункти agreement-а, де особа дає згоду на поширення даних з державними law enforcement службами. Але я не очікував, що в кінематографі то так швидко підхоплять.

 

Музичні здивування року

 

 

Тож, з надією на краще, 2022 приходь 🙂

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.